CZ SK

Informace pro rodiče

Načúvacie prístroje pre deti a mladistvé

Ste rodičia dieťaťa so sluchovým postihnutím?

Tak si určite kladiete veľa otázok, čo to pre Vás i dieťa znamená, čo vás čaká do budúcna, ako sa s tým nie ľahkým handikepom vyrovnáte, akými prostriedkami stav zlepšiť? A prečo vlastne má vaše dieťa tento problém? Nemusíte sa strachovať. V dnešnej dobe existuje už rada možností a moderníýh technológií, ktoré umožňujú deťom so sluchovým postihnutím komunikáciu s okolím.

Prečo nepočuje dobre ako ostatní?

Príčina postihnutia sluchu je viac. Sluch môže byť poškodená buď ešte pred narodením alebo až po nom, v rannom detskom veku alebo aj neskôr. Nie vždy sa jedná o nevratný problém. Veľakrýt pomôžu kompenzačné prostriedky, niekedy stačí k vyriešeniu málo. Najlepšie však túto otázku zodpovie váš odborný lékár.

Možné príčiny:

  • Cudzie teleso vo zvukovode, už si dieťa nezriedka sami spôsobia, ucpú zvukovod, môže vyvolať zápal alebo poranenie bubienka (korálka, kamienok a pod.). Postačí návšteva lekára a predmet vyňať.
  • Nahromadený ušný maz, ktorý blokuje priechod zvuku k bubienku. Používaním čistiacích tyčiniek do uší sa väčšinou maz napchá hlbšie, preto lekári túto činnosť nedoporučujú. Zvukovod má samočistiacú schopnosť. V prípade potreby je lepšie zveriť vyčistenie odbornému lekárovi.
  • Zánět zvukovodu představuje bolestivé onemocnění často vznikající po koupání, kdy se do zvukovodu dostane voda a bakterie mají ideální podmínky k pomnožení - teplo a vlhko. Kde se tam vezmou bakterie? Právě z vody.
  • Zápal stredého ucha prerobí viac než 85% detí ako bežná detská choroba spojená s chrípkou. Avšak opakované zápaly môžu viesť k trvalému a vážnému poškodenie sluchu.
  • Perforácia bubienka - prerazenie bubienka
  • Otoskleróza - zlá pohyblivosť stredoušných kostičiek
  • Sensoneurálna nedopočutelnosť predstavuje nevratné neliečitelné postihnutie sluchu, poškodenie v slimáku alebo nervovom vedení k mozgu. Môže mať rôznu intenzitu, alebo len postihnutie určitej frekvencie - napr. vysoké tóny dieťa nepočuje, hlboké áno. Dá sa ju kompenzovať pomôckami - načúvacími prístrojmi či kochleárnym implantátom. Príčinou posthnutia môže byť rubeola, virusové ochorenie, toxoplazmóza, syfilis, cytomegalovirus aj.

Moderné vyšetrovacie metódy odhalia, ako vážne a akého typu je sluchové postihnutie.

Načúvacie prístroje Phonak Audéo Marvel - multifunkčný zázrak

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info