7 z 10 ľudí používajúcich načúvacie prístroje tvrdí, že s riešením svojich problémov so sluchom čakali príliš dlho. Už len to, že čítate túto stránku, znamená, že ste k tomu blízko.
Riešením pre väčšinu ľudí s trvalými sluchovými ťažkosťami sú načúvacie prístroje. Ich výber je však zložitá záležitosť. Pre laika je ťažké až nemožné vybrať si tie správne.
Práve na to sú tu naši audio-protetickí poradcovia, ktorí vám pomôžu v našich pobočkách v 5 slovenských mestách. Môžete prísť sami alebo so svojimi blízkymi ako podpora. Trpezlivo vám odpovedia na vaše otázky, zistia vaše ťažkosti, navrhnú vhodné riešenia a vo väčšine prípadov si budete môcť načúvacie prístroje hneď vyskúšať.
ŠVAJČIARSKA TECHNOLÓGIA PHONAK
Načúvacie prístroje značky Phonak sú vyvinuté vo Švajčiarsku. Splňajú najvyššie štandardy kvality a umožňujú vám slobodne komunikovať a žiť naplno.
Typy načúvacích prístrojov
Existuje mnoho typov načúvacích prístrojov. Podľa veku ich nositeľov možno čiastočne definovať načúvacie prístroje pre deti. Podľa konkrétnych sluchových ťažkostí, ktoré riešia, potom tie, ktoré súvisia s tinnitom alebo jednostrannou stratou sluchu.
Najobvyklejšie je rozdelenie načúvacích prístrojov podľa ich tvaru a umiestnenia. Vhodnosť jednotlivých typov pre konkrétneho klienta závisí od viacerých faktorov. Nižšie sú uvedené len tie podstatné.
Načúvacie prístroje za uchom (BTE) používajú ľudia s až ťažkou stratou sluchu. Sú tiež jednoznačnou voľbou pre ľudí s obmedzenou obratnosťou prstov.
Naopak, načúvacie prístroje RIC si vyžadujú štandardnú motoriku prstov, aby sa reproduktor ľahko umiestnil do zvukovodu. Práve jeho umiestnenie ponúka používateľom najviac „kryštalický" zvuk zo všetkých načúvacích prístrojov.
Pre tento fakt a pre ich menšie rozmery v porovnaní s BTE sú najobľúbenejšou voľbou ľudí s aktívnym životným štýlom a nanajvýš stredne ťažkou stratou sluchu.
Typ zvukovodových načúvacích prístrojov do ucha (ITE) uprednostňujú skôr ľudia s nižšou stratou sluchu, ktorí potrebujú len čiastočnú pomoc sluchadla.
Načuvacie prístroje Phonak
Podrobnejšie charakteristiky jednotlivých typov načúvacích prístrojov – vrátane rodín výrobkov, ktoré ich zastupujú – si môžete pozrieť v ich detailoch na dalších stránkách sekce Ako vybrať:
- Závesné za ucho (BTE)
- Závesné s externým reproduktorom vo zvukovodu (RIC)
- Zvukovovodové do ucha (ITE)
- Detské načúvacie prístroje
- Riešenie pre tinnitus
- Riešenie pre jednostrannú stratu sluchu
Najmä ak ste prvým používateľom, je však najdôležitejšie zamyslieť sa nad situáciami počúvania, v ktorých vám majú načúvacie prístroje pomôcť. Podľa toho by ste si potom mali vybrať správny výkonnostný rad.
Výkonové rady načúvacích prístrojov
Načúvacie prístroje značky Phonak sú rozdelené do 4 výkonnostných úrovní:
- 30 (primárne na použitie v tichom prostredí)
- 50 (doma + v spoločnosti s priateľmi)
- 70 (pre aktívny život v pohybe)
- 90 (najvyššia úroveň pre plne aktívny život)
Výber načúvacieho prístroja je dôležité prispôsobiť životným situáciám, ktoré chcete prežívať.
Nie nevyhnutne na základe tých, s ktorými sa stretávate. Možno zostávate príliš často doma, pretože rozhovory v hlučnom prostredí vás unavujú. Teraz to môžete zmeniť. Riešenie spoločnosti Phonak je tu na to, aby zlepšilo kvalitu vášho života.
Orientáciu v životných situáciách spojených s konkrétnou úrovňou výkonu vám uľahčí nasledujúci grafický prehľad. Pri jeho prezeraní sa zamyslite nad dvoma vecami:
V akých situáciách chcete lepšie rozumieť?
V ktorých situáciách potrebujete lepšie počuť?
Bez ohľadu na typ načúvacích prístrojov si ich môžete prispôsobiť výberom z vyššie uvedených výkonnostných rozsahov. Tie sú rozhodujúce pri určovaní, aké funkcie majú konkrétne načúvacie prístroje a v akých situáciách počúvania vám môžu pomôcť.
Lepšie porozumenie v každej situácii
Načúvacie prístroje prináší dle studie MarkeTrak IX lidem lepšiu schopnosť zapojiť sa do skupinových aktivít a pozitívny vplyv na vzťahy.
Ovládejte svoj sluch inteligentne pomocou aplikácie myPhonak
Data a statistiky
- Štatistika doby nosenia
- Stav nabitia batérie (pri nabíjacích načúvacích prístrojoch)
- Nastavenie telefónneho hovoru cez Bluetooth®
- Health tracking ako smart hodinky
Diaľkové ovládanie
- Nastavenie a ovládanie hlasitosti počutia
- Výber programov pre definované posluchové situácie
- Vytvorenie preferovaného nastavenia pre konkrétne posluchové situácie
- Eliminácia hluku vďaka funkcii Zameranie na reč
Univerzálna konektivita Bluetooth® umožňuje pripojenie k širokej škále zariadení, ako sú televízory, smartfóny a tablety.
Z načúvacích prístrojov sa stanú slúchadlá umožňujúce skvelé zvukové a audiovizuálne zážitky bez rušenia okolia.
Príslušenstvo pre načúvacie prístroje
Roger On
Roger On je mikrofón určený na počúvanie rozhovorov v hlučnom prostredí a na väčšie vzdialenosti. Poskytuje stereofónny zvuk a rozpoznáva smer, odkiaľ zvuky prichádzajú. Možno ho použiť aj ako náhlavnú súpravu na online hovory.
PartnerMic
Phonak PartnerMic je mikrofón, ktorý pri rozhovore v hlučnom prostredí nasadíte partnerovi na golier.
Roger Select
Zachytáva zvuk z viacerých reproduktorov z rôznych smerov. Je vhodný najmä pre školy a vzdelávacie inštitúcie na použitie v prednáškových sálach a učebniach.