CZ SK

Informácie pre rodičov

Ste rodičia dieťaťa so sluchovým postihnutím?

Tak si určite kladiete veľa otázok, čo to pre Vás i dieťa znamená, čo Vás čaká do budúcna, ako sa s tým nie ľahkým hendikepom vyrovnáte, akými prostriedkami stav zlepšiť? A prečo vlastne má Vaše dieťa tento problém? Nemusíte sa strachovať. V dnešnej dobe existuje už rada možností a moderných technológií, ktoré umožňujú deťom so sluchovým postihnutím komunikáciu s okolím.

Prečo nepočuje dobre ako ostatní?

Príčin postihnutia sluchu je viac. Sluch môže byť poškodený buď ešte pred narodením alebo až po ňom, v rannom detskom veku alebo aj neskôr. Nie vždy sa jedná o nezvratný problém. Veľakrát pomôžu kompenzačné prostriedky, niekedy stačí k vyriešeniu málo. Najlepšie však na túto otázku odpovie Váš odborný lekár.

Možné príčiny:

  • Cudzie teleso vo zvukovode, nezriedka si to dieťa spôsobí samo, upchá zvukovod, môže vyvolať zápal alebo poranenie bubienka (korálka, kamienok a pod.). Postačí návšteva lekára a predmet vybrať.
  • Nahromadený ušný maz, ktorý blokuje prechod zvuku k bubienku. Používaním čistiacích tyčiniek do uší sa väčšinou maz dostane hlbšie, preto lekári túto činnosť neodporúčajú. Zvukovod má samočistiacu schopnosť. V prípade potreby je lepšie zveriť vyčistenie odbornému lekárovi.
  • Zápal zvukovodu predstavuje bolestivé ochorenie často vznikajúce po kúpaní, keď sa do zvukovodu dostane voda a baktérie majú ideálne podmienky k rozmnožovaniu sa - teplo a vlhko. Kde sa tam zoberú baktérie? Predsa z vody.
  • Zápal stredného ucha prechodí viac než 85% detí ako bežnú detskú chorobu spojenú s chrípkou. Avšak opakované zápaly môžu viesť k trvalému a vážnému poškodeniu sluchu.
  • Perforácia bubienka - prerazenie bubienka
  • Otoskleróza - zlá pohyblivosť stredoušných kostičiek
  • Senzorineurálna nedopočutelnosť predstavuje nezvratné neliečitelné postihnutie sluchu, poškodenie v slimáku alebo nervovom vedení k mozgu. Môže mať rôznu intenzitu, alebo len postihnutie určitej frekvencie - napr. vysoké tóny dieťa nepočuje, hlboké áno. Dá sa ju kompenzovať pomôckami - načúvacími prístrojmi či kochleárnym implantátom. Príčinou postihnutia môže byť rubeola, vírusové ochorenie, toxoplazmóza, syfilis, cytomegalovirus.

Moderné vyšetrovacie metódy odhalia, ako vážne a akého typu je sluchové postihnutie.

Načúvacie prístroje a počutie televízie - Phonak TV Connector

Predvoľby súkromia

Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie