CZ SK

Svet Vás volá späť

Sluch je pre život veľmi dôležitý

Strata sluchu človeka vzdaluje a izoluje od kvality bežného života a predstavuje veľký hendikep, najmä pre deti, ktoré svet už objavuje. Učí sa poznávať zvuky okolia, hlasy ľudí, zvierat, zvuk vecí .... A v neposlednom rade súvisí s rozvojom vlastnej reči a možnosti dosiahnutia plnohodnotného vzdelávania.

Prečo máme dve uši

Naše uši fungujú ako určitý typ prijímacia stanica pre mozog. Od prírody má človek uši dve, ktoré sú spojené s príslušnou stranou mozgovej hemisféry tak, aby mohla počuť priestorové a dobre identifikovať, odkiaľ presne zvuk prichádza, zatiaľ čo jedným uchom počuje len „plochšie“. Má dieťa načúvací prístroj len na jednom uchu a počuje zle na obe, má tendenciu zosíliť hlasitosť načúvacieho prístroja a tým ucho ešte viac poškodiť. Proto je pri obojstrannej nepočutelnosti výhodnejšie nosiť 2 načúvacie prístroje. Okuliare tiež predsa nenosíme len na jednom oku.

Rozsah straty sluchu

Medzi dvoma extrémy: zdravý sluch a hluchota, existuje veľa stupnov nedopočuteľnosti. Najčastejši sú stupne nedopočuteľnosti rozlišujú ako mierne, stredne ťažké a ťažké straty sluchu. Audiogram presne popíše rozsah.

Dieťa a lekár

Vyšetrenie sluchu u foniatraDeti rýchlo rastú a tým sa mení i anatomické pomery uška. Návšteva lekára bude preto častejšia než u dospelého za účelom výroby novej, padnúcej tvarovky a nastavenia načúvacieho prístroja. Preto je potrebné dieťa pripraviť a zoznámiť s tým, čo ho čaká, aby chodilo na prehliadky s dobrým pocitom a bez strachu.

Načúvacie prístroje pre dieťa

Návrat do sveta zvuku umožní deťom nové moderné detské načúvacie prístroje. Sú ponúkané v rôzných farebných variantách, pretože deti chcú nosiť len to, čo sa im lúbí :-)

Phonak sa vývojom kompenzačných pomôcok pre deti zaoberá už viac ako 40 rokov. Pre najmenšie sú vhodné závesné načúvacie prístroje (označované skratkou BTE). Dá sa ich fixovať pomocou špeciálnych „klipov“, aby dobre sedeli na uchu a nepadali pri hre či športu. Teenagery môžu mať načúvací prístroj s externým reproduktorom v uchu (označované skratkou RIC) alebo zvukovodové (označované skratkou ITE).

Významným doplnkom k načúvacim prístrojom sú zariadenia s technológiou Roger, ktoré môžu výrazne zjednoduchšiť a zefektívniť komunikáciu s učiteľom alebo inou hovoriacou osobou, počutie televizie, rádia, mp3, telefonického hovoru a iné.

V každom prípade sa musíte vyzbrojiť trpelivostou, najmä na začiatkoch, ako si na novú skutočnosť zvyknete, naučíte sa pracovať s kompenzačnými pomôckami a Vaše dieťa si to osvojí. Ale nemajte starosť, nie ste na to sami! Sme tu my, aby sme Vám pomohli!

Predvoľby súkromia

Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie