CZ SK

Tinnitus

Čo je tinnitus?

Tinnitus je odborné označenie pre nepríjemné vnímanie vnútorného zdroja zvuku, teda pre šelesť v ušiach, ktoré môžu byť známe ako hluk v hlave, šumenie a zvonenie v ušiach. Príznaky tinnitu pociťuje asi 15% populácie.

Tinnitom sa rozumie vnútorný hluk, ktorý trvá aspoň 5 minút. Kratšie intervaly sú považované za celkom normálne, ktoré stretnú každého z nás. Zvuky tinnitu sú popísané veľa spôsobmi, ako: cvrčkovia, vietor, kvapkajúca voda, bzučanie žiarivky, pulzujúce tóny, syčanie alebo zvonenie.

Intenzita tinnitu je celkom individuálna záležitosť a môže časom zintenzívniť do takej miery, kedy je vnímaná i cez pôsobenie vonkajších zvukov (napr. hluk v okolí) na jedinca, prípadne ako kontinuálny hluk v pozadí.

Príčiny tinnitu

Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vysvetľujú, čo tinnitus spôsobuje. Tinnitus je však stále považovaný za jednu z veľkých záhad ľudského ucha.

Vystavenie sa intenzivnému hluku zvyšuje riziko vzniku tinnitu. Napríklad časté pobyty v hlučnom prostredí, ako sú koncerty, hudobné festivaly, nočné kluby alebo počúvanie hudobných prehrávačov na úrovni vysokej hlasitosti.

Ďalej nám problémy s tinnitom môže zpôsobit úzkosť, rýchle tempo života, stres a nespavosť. Možnou príčinou môžu byť aj úrazy v oblasti hlavy, krku alebo tiež len ušný zápal. Odporúča sa vyhýbať potravinám s nadmerným obsahom soli, alkoholu, nikotinu, kofeínu a niektorým liekom proti bolesti.

Tinnitus sám o sebe nie je považovaný za chorobu, ale môže byť príznakom iných zdravotných problémov a to ako psychického tak fyzického druhu.

Tinnitus a liečba

Pre diagnózu tinnitu je potrebné podstúpiť komplexnú lekársku prehliadku, ktorá obsahuje zhrnutie anamnézy, lekárske vyšetrenie a audiologické vyšetrenie vrátane testov pre meranie hladiny tinnitu.

Prvým krokom k úľave od tinnitu je potrebná návšteva praktického a ORL lekára. V súčasnej dobe neexistuje žiadny konkrétny schválený liek pre liečbu tinnitu. Väčšina možností liečby spočíva v potlačení tinnitu spoločne so zmiernením stresu.

Pokiaľ návštevy odborných lekárov potvrdia, že tinnitus nemá fyziologickú príčinu, ktorú je potrebné liečiť iným spôsobom, je tu možnosť vyskúšať metódu TRT, teda Tinnitus Retraining Therapy, ktorá zahrňuje viac krokov a vo voľnom preklade znamená „liečba tinnitu formou návyku".

Vyléčil jsem si tinnitusJedným z krokov terapie je obohacovanie zvukového prostredia prostredníctvom používania TCI, teda Tinnitus Control Instrument, inak povedané generátoru šumu, ktorým sú vybavené načúvacie prístroje značky Phonak. V tomto smere je najvyužívanejší načúvací prístroj Phonak Audéo. Podstatou ekvalizácie tinnitu v načúvacích prístrojoch je generovanie príjemného bieleho alebo ružového šumu priamo do zvukovodu, čo pomáha zmierniť vnímanie nepríjemného tinnitu - odvádza od neho pozornosť.

Tieto metódy spravidla bývajú doplnené o niektorú z foriem poradenstva. Terapia môže tiež zahrňovať vzdelávacie prvky, akými sú relaxačné techniky a psychologické terapie. Ďalej existuje možnosť alternatívnej liečby - akupunktúra. Podrobnejšie sa s touto formou terapie môžete zoznámiť v knihe Ing. Petra Studeníka „Vyléčil jsem si tinnitus" alebo na stránke www.beztinnitu.cz.

Hyperakúzia

Precitlivelosť na zvukové podnety, ktorá tinnitus často doprevádza.

Znamená to, že každodenné zvuky, ktoré sú považováné za normálny (zvuk o sile 70 – 80 dB), môžu u ľudí trpiacich hyperakúziou vyvolávať nepríjemné vnemy až neznášanlivosť.

Tinnitus a strata sluchu

U takmer 85% pacientov býva strata sluchu doprevádzaná tinnitom. Spoločne s používaním načúvacích prístrojov sa znižujú nároky na veľké sústredenie na reč, ale taktiež sa zlepšuje zrozumiteľnosť, a môže prísť úľava práve od nepríjemného hučania v ušiach. Oveľa lepších výsledkov týkajúcich sa odbúrávania tinnitu pacienti získávajú pomocov najnovších načúvacích prístrojov Phonak Audéo, ktoré disponujú funkciou Tinnitus Balance Noise Generator.

Phonak Audéo

Načúvacie prístroje Phonak AudéoNajnovšie načúvacie prístroje Phonak Audéo typu RIC (Receiver In Canal, závesné načúvacie prístroje s externým reproduktorom) spoločne s moderným designom, diskrétnosťou, skvelou kvalitou zvuku a optimálnou podporou v najnáročnejších posluchových situáciách, prináša tiež funkciu pre ekvalizáciu tinnitu – Tinnitus Balance Noise Generator (maskér šumu). Táto funkcia pracuje na základe nastavených frekvencií, na ktoré sa tinnitus u konkrétnej osoby prejavuje a v jednotlivých intervaloch načúvacie prístroje do uší pulzujú zvuky. Mozok sa tak sústredí na vysielanú frekvenciu a človek tak nevenuje toľko pozornosti prejavom tinnitu. Funkcia Tinnitus Balance Noise Generator je súčásťou základného vybavenia a je aj vo všetkých radách modelu načúvacích prístrojov Phonak Audéo.

Vyriešte tinnitus s aplikáciou myPhonak!

Využijete s akýmkoľvek smartfónom vybaveným technológiou Bluetooth.

S načúvacími prístrojmi Phonak Audeo Marvel môžete priamo na Vašom mobile prispôsobovať intenzitu nastaveného šumu podľa aktuálnej potreby.

                                                     Tinnitus maskér aplikácia myPhonak

Stiahnuť aplikáciu myPhonak pre iOS Stiahnuť aplikáciu myPhonak
Predvoľby súkromia

Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie