CZ SK

Tinnitus

Čo je tinnitus?

Tinnitus je odborné označenie pre nepríjemné vnímanie vnútorného zdroja zvuku, teda pre šelesť v ušiach, ktoré môžu byť známe ako hluk v hlave, šumenie a zvonienie v ušiach. Príznaky tinnitu pociťuje asi 15% populácie.

Tinnitom sa rozumie vnútorný hluk, ktorý trvá aspoň 5 minút. Kratšie intervaly sú považované za celkom normálne, ktoré stretnú každého z nás. Zvuky tinnitu sú popísané veľa spôsobmi, ako: cvrčkovia, vietor, kvapkajúca voda, bzučanie žiarivky, pulzujúce tóny, syčanie alebo zvonenie.

Intenzita tinnitu je celkom individuálna záležitosť a môže časom zintenzívniť do takej miery, kedy je vnímaná aj pred pôsobením vnútorných zvukov (napr. hluk v okolí) pre jedinca, prípadne ako kontinuálny hluk v pozadí.

Príčiny tinnitu

Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vysvetluje, čo tinnitus spôsobuje. Tinnitus je však stále považovaný za jednu z veľkých záhad ľudského ucha.

Vystavenie sa intenzivnému hluku zvyšuje riziko vzniku tinnitu. Napríklad časté pobyty v hlučnom prostredí, ako sú koncerty, hudobné festivaly, nočné kluby alebo počúvanie hudobných prehrávačov na úrovni vysokej hlasitosti.

Ďalej nám problémy s tinnitom môže zpôsobit úzkosť, rýchle tempo života, stres a nespavosť. Možnou príčinou môžu byť aj úrazy v oblasti hlavy, krku alebo tiež len ušný zápal. Odporúča sa vyhýbať potravinám s nadmerným obsahom soli, alkoholu, nikotinu, kofeínu a niektorým liekom proti bolesti.

Tinnitus sam o sebe nie je považovaný za chorobu, ale môže byť príznakom iných zdravotných problémov, a to ak psychického tak fyzického druhu.

Tinnitus a liečba

Pre diagnózu tinnitu je nutné podstúpiť komplepnú lekársku prehľiadku, ktorá zahrnuje zhrnutie anamnézy, lekárske vyšetrenie a audiologické vyšetrenie, vratane testov pre meranie hladiny tinnitu.

Prvým krokom k úľave od tinnitu je nutná návšteva praktického a ORL lékára.

V súčastnej dobe neexistuje žiadný schválený liek konkrétne pre liečbu tinnitu. Väčšina možností liečby spočívá v potláčaní tinnitu společne sa zmiernením stresu.

Metódy liečby sú založené na obohacovaniu zvukového prostredia, čo spočíva v odvedaní pozornosti od tinnitu pomoci rôznych zvukových generátorov alebo zvukových knižnic. Tieto metódy spravidla bývajú doplnené o niektoré z foriem poradenstva.

Terapia môže aj zahrňovať prvky vzdelávacie, ako sú relaxačné techniky a psychologické terapie. Ďaľej existuje možnosť alternatívnej liečby – akupunktúra.

Hyperakúzia

Precitlivelosť na zvukové podnety, ktorá tinnitus často doprevádza.

Znamená to, že každodenné zvuky, ktoré sú považováné za normálny (zvuk o sile 70 – 80 dB), môžu u ľudí trpiacich hyperakúziou vyvolávať nepríjemné vnemy až neznášanlivosť.

Tinnitus a strata sluchu

U takmer 85% pacientov býva strata sluchu doprevádzaná tinnitom. Spoločne s používaním načúvacích prístrojov sa znižujú nároky na veľké sústredenie na reč, ale aj tak sa zlepšuje zrozumiteľnosť, a môže prísť úľava práve od nepríjemného hučania v ušiach. Oveľa lepších výsledkov týkajúcich sa odbúrávania tinnitu pacienti získávajú pomocov najnovších načúvacích prístrojov Phonak Audéo, ktoré disponujú funkciou Tinnitus Balance Noise Generator.

Phonak Audéo

Načúvacie prístroje Phonak AudéoNajnovšie slúchadla Phonak Audéo typu RIC (Receiver In Canal, závesné načúvacie prístroje s externým reproduktorom) spoločne s moderným designom, diskrétnosťou, skvelou kvalitou zvuku a optimálnou podporou v najnáročnejších posluchových situáciách, prináša tiež funkciu pre ekvalizáciu tinnitu - Tinnitus Balance Noise Generator (generátor šumu). Táto funkcia pracuje na základe nastavených frekvencií, na ktoré sa tinnitus u konkrétnej osoby prejavuje, a v jednotlivých intervaloch načúvacie prístroje do uší pulzujú zvuky. Mozok sa tak sústredí na vysielanú frekvenciu a človek tak nevenuje toľko pozornosti prejavom tinnitu. Funkcia Tinnitus Balance Noise Generator je súčásťou základného vybavenia a je aj vo všetkých radách modelu načúvacích prístrojov Phonak Audéo.

Phonak Tinnitus Balance - Aplikácie pre iPhone

Phonak Tinnitus App odkaz

Stiahnite si bezplatnú aplikáciu Phonak Tinnitus Balance pre Váš iPhone TU.

Aplikácia obsahuje balíček zvukov, ktoré Vám pomôžu odradiť pozornosť od Vašho tinnitu vďaka PTM technologii. K dispozícii je aj časovač pre uspanie.

Načúvacie prístroje Phonak Audéo Marvel - multifunkčný zázrak

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info