CZ SK

Tinnitus

Čo je tinnitus?

Tinnitus je odborné označenie pre nepríjemné vnímánie vnútorného zdroja zvuku, teda pre šelesť v ušiach, ktoré môžu byť známe ako hluk v hlave, šumenie a zvonienie v ušiach. Príznaky tinnitu pociťuje asi 15% populácie.

Tinnitom sa rozumie vnútorný hluk, ktorá trvá aspoň 5 minút. Kratšie intervaly sú považované za celkom normálne, ktoré stretne každého z nás. Zvuky tinnitu sú popísané veľa spôsobmi, ako: cvrčkovia, vietor, kvapkajúca voda, bzučanie žiarivky, pulzujúce tóny, syčanie alebo zvonenie.

Intenzita tinnitu je celkom individuálna záležitosť a môže časom zintenzívniť do takej miery, kedy je vnímaná aj pred pôsobením vnútorných zvukov (napr. hluk v okolí) pre jedinca, prípadne ako kontinuálný hluk v pozadí.

Príčiny tinnitu

Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vysvetluje, čo tinnitus spôsobuje. Tinnitus je však stále považovaný za jednu z veľkých záhad ľudského ucha.

Vystavenie sa intenzivnému hluku zvyšuje riziko vzniku tinnitu. Napríklad časté pobyty v hlučnom prostredí, ako sú koncerty, hudobné festivaly, nočné kluby alebo počúvanie hudobných prehrávačov na úrovni vysokej hlasitosti.

Ďalej nám problémy s tinnitom môže zpôsobit úzkosť, rychle tempo života, stres a nespavosť. Možnou príčinou môžu byť také i způsobené úrazy v oblasti hlavy, krku anebo také jen ušní zánět. Je doporučeno se také vyhýbat potravinám s nadmerným obsahom sol, alkohol, nikotin, kofeín a niektoré lieky proti bolesti.

Tinnitus samo o sobe není považované za nchorobu, ale môže byť príznakom iných zdravotných problémov a to ako z psychického či fyzického druhu.

Tinnitus a liečba

QuestPre diagnózu tinnitu je nutné podstúpiť komplepnú lekársku prehľiadku, ktorá zahrnuje zhrnutie anamnézy, lekárske vyšetrenie a audiologické vyšetrenie, vratane testov pre meranie hladiny tinnitu.

Prvým krokom k úľave od tinnitu je nutná návšteva praktického a ORL lékára.

V súčastnej dobe neexistuje žiadný schválený liek konkrétne pre liečbu tinnitu. Väčšina možností liečby spočívá v potláčaní tinnitu společne sa zmiernením stresu.

Metódy liečby sú založené na obohacovaniu zvukového prostredia, čo spočíva v odvedaní pozornosti od tinnitu pomoci rôznych zvukových generátorov alebo zvukových knižnic. Tieto metódy spravidla bývajú doplnené o niektoré z foriem poradenstva.

Terapia môže aj zahrňovať prvky vzdelávacie, ako sú relaxačné techniky a psychologické terapie. Ďaľej existuje možnosť alternatívnej liečby – akupunktúra.

Hyperakúzia

Precitlivelosť na zvukové podnety, ktorá tinnitus často doprevádza.

Znamená to, že každodenné zvuky, ktoré sú považováné za normálny (zvuk o sile 70 – 80 dB), môžu u ľuidí trpiacich hyperakúziou vyvolávať nepríjemné vnemy až neznášanlivosť.

Tinnitus a strata sluchu

U takmer 85% pacientov bývá sluchová strata doprevádzaná tinnitom. Spoločne s používaním slúchadiel sa znižujú nároky na veľké sústredenie na reč, ale aj tak sa zlepšuje zrozumiteľnosť a môže prísť úľava práve od nepríjemného hučania v ušiach. Oveľ lepších výsledkov týkajúcich sa odbúrávaniu tinnitu pacienti získávajú pomocov najnovších súuchadiel Phonak Audéo Q, ktoré disponujú funkciou Tinnitus Balance noise generátor.

Phonak Audéo Q

Sluchadla Phonak Audéo Q

Najnovšie slúchadla Phonak Audéo Q typu RIC (Receiver In Canal) společne s moderným designem, diskrétnosti, skvelou kvalitou zvuku a optimálnou podporou v najnáročnejších sluchových situácách, prináša tiež funkciu pre maskovanie tinnitu - Tinnitus Balance Noise Generator (generátor šumu). Táto funkcia pracuje na základe nastavených frekvenciach, na ktoré sa tinnitus u konkrétnej osoby prejavuje a v jednotlivých intervaloch slúchadiel do uší pulzujú zvuky. Mozok sa tak sústredí na vysielanú frekvenciu že slúchadla a človek tak nevenuje toľko pozornosti prejavom tinnitu. Funkcia Tinnitus Balance noise generator je súčástou základného vybavenia a je aj v obsadení vo všetkých radách slúchadiel Phonak Audéo Q (Q30, Q50, Q70 a Q90).

Phonak Tinnitus Balance - Aplikácie pre iPhone

odkaz

Stiahnite si bezplatnú aplikáciu Phonak Tinnitus Balance pre Váš iPhone TU.

Aplikácia obsahuje balíček zvukov, ktoré Vám pomôžu odradiť pozornosť od Vašho tinnitu vďaka PTM technologii. K dispozícii je aj časovač pre uspanie.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info